Czym jest beton architektoniczny

HISTORIA BETONU

Beton architektoniczny jest obecnie jednym z najmodniejszych materiałów wykorzystywanych przez współczesną architekturę i design. Mało kto wie jednak, iż historia betonu sięga czasów starożytnych. Na szeroką skalę stosowali go Rzymianie w czasach Republiki, około 300 roku przed Chrystusem. Wynalezienie opus caementicium, czyli betonu rzymskiego było największym ówcześnie przełomem technologicznym. Beton wykorzystywali również architekci XIX wieku, swój wielki renesans przeżył w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Współczesny beton architektoniczny w niczym nie przypomina jednak swoich poprzedników. Beton XXI wieku jest wynikiem wielu lat pracy, w celu znalezienia tej jedynej receptury, mającej wpływ na jego wygląd, jakość i trwałość.

SKŁAD I BUDOWA BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

Beton architektoniczny to nic innego, jak odmiana klasycznego betonu. Nazwa ta służy do określenia powierzchni betonowych o zdefiniowanych wymaganiach estetycznych. Beton architektoniczny gwarantuje osiągnięcie takich samych parametrów wytrzymałości i trwałości, co klasyczny, jednak jego wygląd jest zdecydowanie bardziej dekoracyjny. Beton wykorzystywany jest obecnie zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej,. Dzięki specjalnym zabiegom technologicznym, min. impregnacji, zastosowanie betonu architektonicznego właściwie nie ma granic.

ESTETYKA BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

Struktura betonu architektonicznego charakteryzuje się gładką powierzchnią oraz widoczną warstwą strukturalną. Ilość raków (wżerów) w materiale zależna jest od zastosowanego formowania lub zabiegów technologicznych. Na powierzchni betonu można zauważyć przebarwienia i smugi, podkreślające jego organiczne pochodzenie oraz szlachetną formę. Płyty z betonu architektonicznego toBETON powstają zawsze w wyniku manualnej obróbki materiału – bez zastosowań mechanicznych. Dzięki temu są zawsze dopracowane do perfekcji.